Do czego są używane w restauracjach kutry gastronomiczne?

Do czego są używane w restauracjach kutry gastronomiczne?

Kutry gastronomiczne, zwane też masarskimi są niezastąpionymi urządzeniami w zakładach przetwórstwa mięsnego i restauracjach. Swoim działaniem przypominają malaksery i roboty domowe stosowane do obróbki warzyw, mięs, ziół. Czym kierować się przy ich zakupie?

Czym dokładanie są kutry gastronomiczne?

Do rozdrabniania, mieszania, tworzenia farszów na bazie mięsa i warzyw o drobnej strukturze, jaką stosuje się w pasztetach, wędlinach, sosach czy słodyczach używane są kutry gastronomiczne. Niezwykle istotną rzeczą przy wyborze jest określenie wydajności urządzenia. Do ich budowy używana jest stal nierdzewna bądź kwasoodporna. Wszystko ze względu na trudne warunki, w których są użytkowane, kontakt z substancjami, które mogą wchodzić w reakcję z tworzywami sztucznymi, co wraz z upływem czasu wpływać może na smak potraw.

Wyróżnia się kutry przelotowe, misowe, próżniowe. Pierwszy rodzaj używany jest głównie do produkcji parówek, pasztetów z tzw. homogenicznie zmielonego mięsa. Misowe kutry pracują na podstawie noży nierdzewnych noży, przy zamkniętej pokrywie w średnich i małych zakładach przetwórstwa mięsnego. Ostatni rodzaj cechuje się wysokim stopniem obróbki masy o dużej stabilności termalnej, wyrób końcowy dzięki temu całkowicie wolny jest od pęcherzyków powietrza.

Jaki rodzaj kutra gastronomicznego?

Małe punkty gastronomiczne, restauracje i zakłady przemysłowe używają kutrów gastronomicznych między 5 a 20 litrów. W dużych firmach używane są urządzenia, których wielkość wsadu sięga 100 litrów, a nawet 200 litrów. Ich podstawową zaletą jest wielozadaniowość, zastępują wiele urządzeń w jednym produkcie. Nie tylko siekają, ale także mieszają i wyrabiają masę mięsną. Możliwość dołączenia do nich dodatków w postaci osłon, pochłaniających hałas, ładowarek do pojemników na mięso, elektronicznych paneli sterowania sprawia, że są one niezastąpione maszynami w nowoczesnej restauracji.

Logowanie